CEYHAN MUTFAĞI

Taş Kadayıfı

Hamuru için malzemeler:  1 su bardağıılık süt, 1 su bardağısu, 1,5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığıkuru maya, 1 tatlı kaşığıtoz şeker, 1 çay kaşığı tuz, İçi için, 150 gramiri kıyılmış ceviz içi, Kızartmak için, 3/4 su bardağı sıvı yağ

Şerbeti için:  2,5 su bardağısu, 2 su bardağıtoz şeker, 1/4 adetlimon Üzeri için: 2 yemek kaşığıince çekilmiş antep fıstığı, 50 gramkaymak

 

Hamuru hazırladıktan sonra mayalanması için mutlaka bir süre bekletmelisiniz. Şerbet soğuk, tatlı ise sıcak olmalı. İç dolgusuna cevizle beraber tahin de ekleyebilirsiniz. Yumurtalı seviyorsanız, kadayıfları yumurtaya buladıktan sonra da kızartabilirsiniz.

        Şerbetinizin ılık, tatlınızın sıcak olması gerektiği için öncelikle şerbet yaparak işe koyulun.

  1. Bir tencereye suyu ve şekeri ilave edip güzelce karıştırın ve tencereyi ocağa koyun. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 10 dakika kadar kısık ateşte kaynamaya bırakın.

  2. 10 dakikanın sonunda limon suyunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatıp altını kapatın. Şerbetin soğuması için oda sıcaklığında biraz ılındıktan sonra buzdolabına alabilirsiniz.

  3. Derin bir kaba ılıklaştırdığınız sütü, suyu, şeker, tuz ve kuru mayayı ekleyip karıştırın. Ardından unu ilave edin ve bir mikser yardımıyla 5 dakika boyunca çırpın.

  4. Tamamen homojen bir karışım elde etmiş olmanız önemli. Hazırladığınız karışımın üzerine bir poşet geçirin ve sıcak bir yerde yaklaşık 30 dakika kadar mayalanmaya bırakın.

  5. Hamur kabarıp, göz göz olduğunda mayalanma işlemi tamamlanmış demektir.

  6. Yapışmaz tabanlı bir tavayı ocağa alın ve içerisine hiç yağ koymayın. Tavayı ocakta iyice ısıttıktan sonra, her seferinde birer kepçe olacak şekilde tavaya alın ve sadece alt tarafını pişirin.

  7. Üstte kalan tarafında ıslaklık kalmadığı zaman minik yuvarlak hamurlarınızı ocaktan alıp, bir kenara ayırın.

  8. Tüm hamuru bu şekilde hazırladıktan sonra, hamurun pişirmediğiniz kısmına ceviz içi koyun ve yarım ay şeklinde hamuru kapatın. Kenarlarına iyice bastırıp yapışmasını sağlayın.

  9. Derin bir kızartma tenceresine bolca ayçiçek yağı koyun ve iyice kızdırın. Yağ kızdıktan sonra kadayıfları kızartmaya başlayın. Bu arada şerbetiniz de soğumuş olarak yanınızda olsun.

  10. Kızarttığınız kadayıfları yağdan alıp direkt soğuk şerbetin içine atın. Bu şekilde tüm kadayıfları kızartıp şerbete atın. Kadayıflar şerbetin içinde yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra servise hazır hale geliyorlar. Üzerine kaymak ve Antep fıstığı ile servis edin. Mevsime göre kaymak yerine  dondurmada konulabilinir. 

 

Ceyhan Kültür ve Dayanışma Derneği

ceyder@ceyder.com
0212 296 65 26