Derneğimizin Tarihçesi ve Kurucularımız

 

İSTANBUL

CEYHAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

                

İstanbul daki Ceyhanlılar her şeyden önce kendi mevcut jeopolitik konumunu iyi tanımlamakla işe başlayarak İstanbul da Ceyhanlılar için iyi bir lobi aynı zamanda stratejik bir boyut kazandırmak amacıyla; Ceyhan dışında ikamet eden, kendisini Ceyhan’ lı kabul eden kişilerin CEYHAN örf, adet ve kültür etkinliklerini yaşayabilmeleri ile, ekonomik ve sosyal dayanışmasını temin etmek üzere Anayasada yer alan Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devleti ilkesinde insan sevgisine dayalı olarak dernek üyelerine, İstanbul’ da öğrenim gören üniversiteli gençlerimize ulusumuza ve vatanımıza yararlı olmak amacıyla 1988 yılında Ceyhan’a gönül vermiş, Kendilerini saygıyla andığımız SABRİ YİĞİT,  İBRAHİM DURNACI, TALİP YILDIZ, KADİR ALTINTOP, EROL YİĞİT, MUSTAFA EKİNCİ, ZEYNEL ESKİTÜRK, ABDİ PESOK, FİKRİ ALDATMAZ, CAVİT PESOK, ALİ ÜREY tarafından Avukat Abdi PESOK’ un yazıhanesinde kanuni ikamet olarak kurulmuştur.

 

1988 Yılında Kurulan Derneğimizin Kurucu Yönetim Kurulu:  

  1.  Abdi Pesok
  2.  Fikri ALDATMAZ
  3.  Mustafa EKİNCİ
  4.  Kadir ALTINTOP
  5.  Sabri YİĞİT

 

Bundan sonra yapılan genel kurul seçimlerinde yönetim kurulu 9 ye çıkarılmıştır. Derneğimizde yararlı ve faydalı hizmetler vermişlerdir.

 

Sn. Bahittin ERDİNÇ önderliğinde 1996 yılında, bu günkü hizmet binamız derneğimiz adına alınmıştır.

 

Derneğimizde gönüllü görev yapan bayanlarımız; Olcay AYRANCI, Olcay TURAN, Nazan ÖNÜR, Gülizar TOHUMOĞLU, Belkıs KANDEMİR öğrencilerimize yönelik sosyal faaliyetler düzenlemişlerdir. Ayrıca kendi elleriyle hazırladıkları ev yemeklerini öğrencilerimize sunmuşlardır. Bayanlar öğrencilerimize katkı sağlamak amacıyla bir araya gelip toplantılar düzenlemekte ve yurt içi geziler düzenlemişlerdir. 2000 Yılında başlayan öğrencilerimize yönelik burs vermede bugüne kadar 1550  başarılı öğrenciye öğrenimleri boyunca burs verilmiştir. Hayırsever vatandaşlarımız sayesinde  bazı yıllarda kışlık ayakkabıları verilmiştir. Bu faaliyetler CEYDER olarak devam etmekte ve devam edecektir.

 

Kuruluşunun ilk yıllarında Ceyhan’ımızın kurtuluş günü, 5 yıl THE MARMARA OTELİ ve 1 Yılda DEDEMAN OTELİN balo salonunda kutlanmış daha sonraki yıllarında ekonominin getirdiği zorluklardan dolayı yapılamamıştır. Ayrıca 9. Sayı İSTANBULDA CEYHANLILAR Adı altında Dergi çıkarılmıştır. Ayrıca Her Ramazan ayında İftar yemekleri verilmektedir.

 

Senenin bazı aylarında derneğimiz salonunda, Dernek gönüllü hanımları tarafından hazırlanan yemekli aile toplantıları yapılmaktadır. Öğrencilerimiz tarafından kendi aralarındaki müzik topluluklarıyla tertiplenen ve gönüllü hanımlar tarafından hazırlanan yemeklerle öğrenci günleri yapılmaktadır. Buda Öğrencilerimizin birbiriyle kaynaşmasını birlik beraberliğin sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Derneğimizin amacının başında İstanbul’a gelmiş yüksek öğrenim talebelerinin başvurabileceği ve gereken desteği göreceği, sıkıntılarını dile getireceği, gurbette olmadığını hissettirmemek manasında maddi ve manevi destek sağlamaktır.

Ceyhan Kültür ve Dayanışma Derneği

ceyder@ceyder.com
0212 296 65 26