CEYHAN MUTFAĞI

Karakuş Tatlısı

Malzemeler

3 su bardağı ceviz, 3 yumurta, 2 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı sirke, 2 çay kaşığı tarçın, alabildiğince un, nişasta

Şerbeti için; 5 bardak su, 3 su bardağı şeker, 2-3 damla limon suyu

Hazırlanışı: 

Hamuru için; unun üzerine 3 adet yumurta kırılır, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı sirke, 1 tutam da tuz konur. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvam alana kadar yoğrulup üzeri bezle örtülerek dinlenmeye bırakılır.

Şerbeti için; 3 su bardağı  şeker, 5 bardak suyla koyulaşana kadar kaynatılır. Üzerine 1-2 damla limon suyu sıkılıp soğutulur. 3 su bardağı dövülmüş ceviz, 2 çay kaşığı tarçın ve 2 yemek kaşığı toz şekerle karıştırılır. Dinlenen hamur bezelere ayrılır. İlk beze nişasta un karışımı serpilerek açılır. Bir ucu pile pile katlanır ve üzerine aralıklarla ceviz yerleştirilir. Hamurun kalan kısmı da iç yerleştirilen kısmın üzerine pile pile katlanır. Hamur cevizli kısımlardan kesilir. Her parçanın uçlarını büzülüp elle sıkıştırılır. Diğer bezeler de bu şekilde açılıp hazırlanır. Kızgın yağda kızartıldıkça soğuk şerbetin içine atılır. Şerbetini çeken hamurlar tencereden alınır ve servis edilir.

Karakuş'un haricinde Ceyhan’ın ünlü tatlıları arasında halka tatlı, taş kadayıfı, şam tatlısını da sayabiliriz.

 

Ceyhan Kültür ve Dayanışma Derneği

ceyder@ceyder.com
0212 296 65 26