CEYHAN MUTFAĞI

Analı Kızlı

Analı Kızlı ya da diğer bir adıyla Analı Kuzulu, daha çok Malatya, Gaziantep, Tarsus, Adana gibi bölgelerde bilinen yöresel bir yemektir. Bulgur ve kıymayı macun kıvamına gelinceye kadar yoğrularak hazırlanan hamurun açılıp içine kıyma doldurulmasından sonra pişirilen sulu bir yemektir. Sosuna bulgur karışımından oluşan köfteler eklenebilir. Köfteler misket büyüklüğünde olup, yarım su bardağı sıvı yağ ve salçadan oluşan suya atılarak pişirilir.

Malzemeler:

1 kg orta bulgur, 1 kg kıyma, 4 baş kuru soğan, 1 demet maydanoz, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı pul biber, tuz, sıvı yağ

İçinin Hazırlanışı:   4 baş kuru soğanı ince ince doğrayın, yağda hafif kavurun ve daha sonra kıymanın 250 gramıyla birlikte iyice kavurun. Daha sonra baharatlarını ve maydanozu içine ekleyerek tuzunu ilave edip iyice karıştırıp soğumaya bırakın.

Dışının Hazırlanışı:   Kalan 750 gr kıymayı 4 su bardağı suyla yoğurun. Bulgurla kıymayı karıştırıp macun kıvamına gelinceye kadar yoğurmaya devam edin, yoğurduğunuz bu bulgurdan ceviz büyüklüğünde parçalar ayırarak elinizin içinde içi boş yumurta şeklinde açın. Daha sonra soğumaya bırakılan iç malzemeyi içine koyup kapatın. Hazırladığınız bulgurdan misket büyüklüğünde yuvarlayın. Bu işler bittikten sonra yarım çay bardağı Sıvı yağ ve salçadan oluşan Suyu hazırlayıp kaynadıktan sonra köfteleri içine atın. 15 Dakika haşladıktan sonra servis edin.

 

Ceyhan Kültür ve Dayanışma Derneği

ceyder@ceyder.com
0212 296 65 26